Dobre gry

Dobre i bezpieczne gry dla dzieci. W co grać? Jak wybierać? Gdzie znaleźć?

W co grają chłopcy?

Mimo, że w wielu aspektach życia i w oczach swoich rodziców chłopcy i dziewczęta mają te same prawa, to nie mogą oni zaprzeczyć, że pod względem doboru obowiązków i form rozrywki różnice są zauważalne. Oczywiście, nie od samego początku. Różnice zaczynają się objawiać z czasem i są stymulowane przez społeczeństwo, które mimo wszystko przypisuje obu płciom trochę inne cechy i role.
W typowy obraz chłopca wpisują się wszystkie cechy związane z rywalizacją. Chłopcom też przypisuje się lepszą koncentrację na zadaniu i matematyczne myślenie. Czy można to przekładać na świat gier? Tak, jak w życiu nic nie jest czarne i białe, ale pewne kategorie się im dedykuje.
Gry sportowe. Oferta obejmuje bardzo dużo różnych dyscyplin. Nieodmiennie królową pośród nich jest piłka nożna. Możliwość strzelenia gola, nawet jeśli będzie to miało miejsce na ekranie komputera/tabletu skusi niejednego z nich. A szansa zagrania, jako jedna z gwiazd tej dyscypliny to dodatkowa atrakcja. Równie lubiana jest koszykówka. Przez strony z grami przewija się oczywiście znacznie więcej dyscyplin, a o ich wyborze decyduje to, co jest najpopularniejsze w świecie realnym.
Walka. Bitwy i strzelanki znajdą chętnych w każdym wieku. To realizm scen i poziom brutalności decyduje o wieku, dla którego są przeznaczone. Dla młodszych ta brutalność byłaby psychicznie szkodliwa. Ze względu na to gry dla młodszych są bliższe animacjom niż prawdziwym obrazom. Inaczej ma się z grami strategicznymi. Tutaj o doborze graczy nie decyduje obraz a poziom trudność, potrzeba planowania i cierpliwości.
Wyścigi. Super bryki i mega prędkość. Zabawy samochodzikami są nieodłącznie kojarzone z chłopcami. Zainteresowanie nimi nie mija z wiekiem. Wejście w skórę prawdziwego kierowcy po latach zabawy plastykowymi modelami? Nie trzeba długo zachęcać. To wirtualne przeniesienia marzeń o zostaniu prawdziwym rajdowcem ma jedną przewagę. Można rozwijać zawrotne prędkości, rozbijać inne auta na drodze i nadal być całym i zdrowym.
Poza grami, które kojarzą nam się z chłopcami jest też cała masa gier, które można określić, jako unisex. Są one uniwersalne i znajdą odbiorców po obu stronach. Różnica będzie polegać nie na zadaniu a na podejściu do takiej gry. Chłopcy mają większą tendencją to wchodzenia w świat gry całym sobą. Ich skupienie na jednej czynności powoduje, że mocniej przeżywają porażki i sukcesy odniesione w ich trakcie. Chłopców trudniej też oderwać od komputera, gdy już się wczują. Dlatego, poza doborem gier odpowiednich ze względu na wiek, warto zwrócić uwagę na czas im poświęcony i przypominać, że ten świat gier jest tylko i aż wirtualny.

Zwierzęta w grach dla dzieci

„Nasze gry sprzyjają rozwojowi. Nie dziwi więc, że poprzez odpowiednią tematykę
wpływają na kształtowanie empatii.”

Artykuł - PDF

Dzieci uwielbiają zwierzęta.

Kochają małe i puchate kuleczki, fascynują się dużymi i dostojnymi gatunkami, wpatrywałyby się w pływające rybki i słuchały kanarków. Posiadanie zwierząt wzbogaca emocjonalnie dziecko. Powszechny, medialny przekaz buduje u dzieci taką potrzebę. Niestety nie zawsze to idzie w parze z gotowością przyjęcia na siebie odpowiedzialności za nowego domownika. Wiek dziecka, tryb życia, obowiązki pozadomowe i coraz częstsze alergie niejednokrotnie stają na przeszkodzie do spełnienia tych dziecięcych marzeń.

Zwierzęta i Dzieci Kompromisem między pragnieniami a rzeczywistością były maskotki, figurki, zestawy tematyczne. Wiele firm wychodziło naprzeciw potrzebom. Rynek gier i rozrywki wirtualnej szybko odnalazł się w świecie flory i ze swej strony stworzył dla dzieci mnóstwo bezpiecznych i edukacyjnych zabaw ze zwierzętami w roli głównej. Dzieci, korzystając z bogatej oferty gier online na stronie BobiBobi mogą aktywnie brać udział w życiu wirtualnego zwierzaka. Zaspakajając swoja chęć zabawy uczą się reagować na potrzeby drugiej strony.

Zwierzęta i zwierzątka – opieka nad nimi

Taką przygodę można zacząć od gier z jednym pupilem. Do wyboru jest sporo zwierzątek i tym samym szansa na znalezienie takiego, który podbije serce dziecka. W ich ramach dzieci wykonują czynności obejmujące mycie, czesanie, zabawę, karmienie. Najpopularniejsze zwierzęta to kotki i pieski (Opieka nad kotkiem, My Puppy Play Day) ale nie jedyne. Może to być symulacja opieki domowej, jak i wirtualny salon SPA dla czworonogów, gdzie można je stroić i zdobywać punkty za sprawne wykonane zadanie (Doggy Salon). Na tym etapie dziecko poznaje poprzez zabawę podstawowe wyzwania związane z posiadaniem czworonoga i uczy się, że od tego zależy jego szczęście.

Podobne, ale trudniejsze są gry zarządzenie czasem, gdzie podopiecznych jest trochę więcej. Dziecko wcielając się w opiekuna / pracownika np. schroniska lub hotelu dla zwierząt (Schronisko dla zwierząt, Zwierzęcy żłobek) przyjmuje na siebie odpowiedzialność za większą grupę i wykonuje bardziej skomplikowane zadania. Poza odpowiedzialnością uczy się organizacji pracy, refleksu i ćwiczy różne sprawności.

Opieka w grach Nasze gry sprzyjają rozwojowi. Nie dziwi więc, że poprzez odpowiednią tematykę wpływają na kształtowanie empatii. Temu służą gry z opieką nad pokrzywdzonymi zwierzątkami. Krajobraz i gatunki mogą być różnorodne, ale zasada jest taka sama. Poznać, pomóc, uszczęśliwić. Poznając więc szerokie spektrum gatunków i ich świat pokazują, że człowiek jest częścią ekosystemu i takie ludzkie wsparcie jest ważne. (Szpital na farmie, Jedzonko komu, komu)

Odpowiedzialność w małym i szerokim zakresie najlepiej widać w grach z prowadzeniem hodowli. To już nie tylko czyszczenie, karmienie i odpoczynek ale połączony system zależności. Tym samym Gry Zwierzęta to także przedsiębiorczość, długofalowe myślenie i planowanie kolejnych kroków. Można koncentrować się na jednym temacie jak np. akwarium (Fish tank) na jednym gatunku (Farma owieczek) albo prowadzić całą farmę z jej licznymi mieszkańcami (Youda farmer, Farm Frenzy). Gry takie wykraczają poza opiekę i uczą, jak wiele to my, ludzie zawdzięczamy innym istotom. Nasze jedzenie, ubrania, rozrywki. Ale najważniejsze, ze pokazują obu-stronność tych powiązań. Szeroki zakres rozrywki, umiejętności i uczuć.

  • Strona
  • 1
  • 2
  • 11