Dobre gry

Dobre i bezpieczne gry dla dzieci. W co grać? Jak wybierać? Gdzie znaleźć?

Jak Zostać Malarzem – Malowanki i Kolorowanki

Nauka poprzez zabawę to najlepsza forma wspierania rozwoju dziecka. Dlaczego zabawa jest tak ważna? Małe dzieci nie rozumieją, co to jest obowiązek i nie umieją myśleć dalekosiężnie. Nie wiedzą, że jeśli nie zdobędą jakiejś umiejętności właśnie w tym okresie ich dzieciństwa to za parę lat może to być powodem problemów w nauce i integracji społecznej. Jeśli będzie im się narzucać jakąś czynność ale pozbawi się ją jakiekolwiek atrakcyjności to teraz, ale i na przyszłość zniechęci się je do tego. Dlatego warto poszukiwać i bawić się.

Dobrym sposobem na wypełnienie wolnego czasu okresu dzieciństwa są kolorowani i malowanki. Po przejściu przez dziecko etapu mazania we wszystkie strony, na czymkolwiek i czymkolwiek, można zacząć ukierunkowywać ich wysiłki. Kolorowanki są wspaniałym narzędziem na ćwiczenie motoryki małej, koordynacji miedzy okiem i ręką. Nie wiedząc o tym rozwijają umiejętności analizy i syntezy wzrokowej.

Poziom dostępnych na rynku i w internecie kolorowanek jest tak różnorodny, że znajdzie się coś dla początkującego „malarza”. Proste a jednocześnie atrakcyjne wizualnie obrazki zachęcają do wypełnienia ich kolorami. Dzieci mogą poznać barwy. Z początku ich przyporządkowanie może nie być właściwe, ale nie warto tego negować. Dziecko rozwija w ten sposób kreatywność i wyobraźnię a z czasem nauczy się operować właściwymi kolorami i dobierać je należycie. Przyjdzie też czas na to, że wraz z rozwojem zdolności manualnych, starać się będzie utrzymać w wyznaczonych liniach. Z prostych malowanek przejdzie do bardziej złożonych, gdzie wyodrębni z obrazu więcej elementów poznając przy okazji różnorodność świata. Im bardziej zaangażuje się w cel, jakim jest wypełnienie pola tym bardziej ćwiczy wytrwałość i koncentrację.

Kolorowanki i malowanki, poza poziomem trudności, różnią się też tematyką. Jest ona dość ważna bo to właśnie tematyka często decyduje o atrakcyjności gry dla dziecka. Dla jednych będą to samochody, dla innych zwierzątka lub postacie z bajek. Starsi zaś mogą wybierać malowanki w stylu mandala. Ten ostatni styl pozwala na swobodne operowanie kolorem i tworzenie przez dziecko czegoś nowego i indywidualnego.

Te pierwsze malarskie kroki, zdobyte przy tym pewne umiejętności i technika będą idealną bazą pod tworzenie własnych prac i przenoszenie na papier pomysłów. Jest to okres własnej twórczości plastycznej. Samodzielnie narysowane i namalowane prace, których nie ogranicza nic poza formatem kartki.

W co grają chłopcy?

Mimo, że w wielu aspektach życia i w oczach swoich rodziców chłopcy i dziewczęta mają te same prawa, to nie mogą oni zaprzeczyć, że pod względem doboru obowiązków i form rozrywki różnice są zauważalne. Oczywiście, nie od samego początku. Różnice zaczynają się objawiać z czasem i są stymulowane przez społeczeństwo, które mimo wszystko przypisuje obu płciom trochę inne cechy i role.
W typowy obraz chłopca wpisują się wszystkie cechy związane z rywalizacją. Chłopcom też przypisuje się lepszą koncentrację na zadaniu i matematyczne myślenie. Czy można to przekładać na świat gier? Tak, jak w życiu nic nie jest czarne i białe, ale pewne kategorie się im dedykuje.
Gry sportowe. Oferta obejmuje bardzo dużo różnych dyscyplin. Nieodmiennie królową pośród nich jest piłka nożna. Możliwość strzelenia gola, nawet jeśli będzie to miało miejsce na ekranie komputera/tabletu skusi niejednego z nich. A szansa zagrania, jako jedna z gwiazd tej dyscypliny to dodatkowa atrakcja. Równie lubiana jest koszykówka. Przez strony z grami przewija się oczywiście znacznie więcej dyscyplin, a o ich wyborze decyduje to, co jest najpopularniejsze w świecie realnym.
Walka. Bitwy i strzelanki znajdą chętnych w każdym wieku. To realizm scen i poziom brutalności decyduje o wieku, dla którego są przeznaczone. Dla młodszych ta brutalność byłaby psychicznie szkodliwa. Ze względu na to gry dla młodszych są bliższe animacjom niż prawdziwym obrazom. Inaczej ma się z grami strategicznymi. Tutaj o doborze graczy nie decyduje obraz a poziom trudność, potrzeba planowania i cierpliwości.
Wyścigi. Super bryki i mega prędkość. Zabawy samochodzikami są nieodłącznie kojarzone z chłopcami. Zainteresowanie nimi nie mija z wiekiem. Wejście w skórę prawdziwego kierowcy po latach zabawy plastykowymi modelami? Nie trzeba długo zachęcać. To wirtualne przeniesienia marzeń o zostaniu prawdziwym rajdowcem ma jedną przewagę. Można rozwijać zawrotne prędkości, rozbijać inne auta na drodze i nadal być całym i zdrowym.
Poza grami, które kojarzą nam się z chłopcami jest też cała masa gier, które można określić, jako unisex. Są one uniwersalne i znajdą odbiorców po obu stronach. Różnica będzie polegać nie na zadaniu a na podejściu do takiej gry. Chłopcy mają większą tendencją to wchodzenia w świat gry całym sobą. Ich skupienie na jednej czynności powoduje, że mocniej przeżywają porażki i sukcesy odniesione w ich trakcie. Chłopców trudniej też oderwać od komputera, gdy już się wczują. Dlatego, poza doborem gier odpowiednich ze względu na wiek, warto zwrócić uwagę na czas im poświęcony i przypominać, że ten świat gier jest tylko i aż wirtualny.

  • Strona
  • 1
  • 2
  • 11