Dobre gry

Dobre i bezpieczne gry dla dzieci. W co grać? Jak wybierać? Gdzie znaleźć?

Angry Birds – Mobilny Fenomen

Czy Rovio Mobile przewidywało taki sukces, gdy zabierało się do pracy nad, obecnie znaną na całym świecie grą – Angry Birds?
Żadna firma nie idzie z towarem do klienta, jeśli nie wierzy w swój produkt ale ilość gier, które zakończyły swój żywot na „pięciu minutach” jest tak sporo, że trudno ocenić, co na kapryśnym rynku utrzyma się na dłużej. A Angry Birds, które powstały w 2009 roku już dawno przekroczyło to minimum.
A zaczęło się od rozwoju internetu mobilnego i smartfonów z dotykowym ekranem. Ludzie, nudząc się w np. w autobusach chcieli czymś wypełnić czas. Potrzebne była dostępna i prosta w opanowaniu rozrywka. A Angry Birds tego dostarczyło. Zabawa polega na wycelowaniu, przy użyciu palca, ptakiem w kierunku konstrukcji chroniącej zielone świnie. Trafienie, zburzenie, zniszczenie świnek to sukces uwieńczony aplauzem. Porażka kwitowana jest wredną minką świnki. Gracz może w każdej chwili spróbować jeszcze raz celem zakończenia etapu albo poprawienia wyniku. A etapy są krótkie, w sam raz na przerwę w obowiązkach.
Ze względu na proste zasady odbiorcami gry mogli być młodsi użytkownicy ale i dorośli, bo im dalej się dojdzie tym bardziej rozbudowane są trudności i możliwości. Konstrukcje zbudowane z różnych rodzajów materiałów, świnki w kilku rozmiarach i odporności na uderzenia i możliwość bici rekordów powoduje, że umysł jest zajęty planowaniem i obmyślaniem strategii. Autorzy zdążyli przygotować szereg nowych postaci i ich mocy; scenariuszy nawiązujących do pór roku a nawet do „Gwiezdnych Wojen” „Transformers” „Rio”.
Wkrótce firma wyszła poza tę jedną strefę.
Emitowane i dostępne są kreskówki z bohaterami gry. Wydawane są książeczki z ich przygodami. „Angry Birds Magazyn” dostarcza kolejną dawkę ptaków i świnek wraz z zabawami i quizami tematycznymi. A uwieńczeniem tych wszystkich zabiegów był pełnometrażowy film animowany z 2016 roku. To tylko medialne przykłady sukcesu a jak dodać do tego ubrania, zabawki i artykuły szkolne to widać, jak wypłynęła marka dzięki zastosowaniu prostej procy.

Jak Zostać Malarzem – Malowanki i Kolorowanki

Nauka poprzez zabawę to najlepsza forma wspierania rozwoju dziecka. Dlaczego zabawa jest tak ważna? Małe dzieci nie rozumieją, co to jest obowiązek i nie umieją myśleć dalekosiężnie. Nie wiedzą, że jeśli nie zdobędą jakiejś umiejętności właśnie w tym okresie ich dzieciństwa to za parę lat może to być powodem problemów w nauce i integracji społecznej. Jeśli będzie im się narzucać jakąś czynność ale pozbawi się ją jakiekolwiek atrakcyjności to teraz, ale i na przyszłość zniechęci się je do tego. Dlatego warto poszukiwać i bawić się.

Dobrym sposobem na wypełnienie wolnego czasu okresu dzieciństwa są kolorowani i malowanki. Po przejściu przez dziecko etapu mazania we wszystkie strony, na czymkolwiek i czymkolwiek, można zacząć ukierunkowywać ich wysiłki. Kolorowanki są wspaniałym narzędziem na ćwiczenie motoryki małej, koordynacji miedzy okiem i ręką. Nie wiedząc o tym rozwijają umiejętności analizy i syntezy wzrokowej.

Poziom dostępnych na rynku i w internecie kolorowanek jest tak różnorodny, że znajdzie się coś dla początkującego „malarza”. Proste a jednocześnie atrakcyjne wizualnie obrazki zachęcają do wypełnienia ich kolorami. Dzieci mogą poznać barwy. Z początku ich przyporządkowanie może nie być właściwe, ale nie warto tego negować. Dziecko rozwija w ten sposób kreatywność i wyobraźnię a z czasem nauczy się operować właściwymi kolorami i dobierać je należycie. Przyjdzie też czas na to, że wraz z rozwojem zdolności manualnych, starać się będzie utrzymać w wyznaczonych liniach. Z prostych malowanek przejdzie do bardziej złożonych, gdzie wyodrębni z obrazu więcej elementów poznając przy okazji różnorodność świata. Im bardziej zaangażuje się w cel, jakim jest wypełnienie pola tym bardziej ćwiczy wytrwałość i koncentrację.

Kolorowanki i malowanki, poza poziomem trudności, różnią się też tematyką. Jest ona dość ważna bo to właśnie tematyka często decyduje o atrakcyjności gry dla dziecka. Dla jednych będą to samochody, dla innych zwierzątka lub postacie z bajek. Starsi zaś mogą wybierać malowanki w stylu mandala. Ten ostatni styl pozwala na swobodne operowanie kolorem i tworzenie przez dziecko czegoś nowego i indywidualnego.

Te pierwsze malarskie kroki, zdobyte przy tym pewne umiejętności i technika będą idealną bazą pod tworzenie własnych prac i przenoszenie na papier pomysłów. Jest to okres własnej twórczości plastycznej. Samodzielnie narysowane i namalowane prace, których nie ogranicza nic poza formatem kartki.

  • Strona
  • 1
  • 2
  • 12