Dobre gry

Dobre i bezpieczne gry dla dzieci. W co grać? Jak wybierać? Gdzie znaleźć?

Zwierzęta w grach dla dzieci

„Nasze gry sprzyjają rozwojowi. Nie dziwi więc, że poprzez odpowiednią tematykę
wpływają na kształtowanie empatii.”

Artykuł - PDF

Dzieci uwielbiają zwierzęta.

Kochają małe i puchate kuleczki, fascynują się dużymi i dostojnymi gatunkami, wpatrywałyby się w pływające rybki i słuchały kanarków. Posiadanie zwierząt wzbogaca emocjonalnie dziecko. Powszechny, medialny przekaz buduje u dzieci taką potrzebę. Niestety nie zawsze to idzie w parze z gotowością przyjęcia na siebie odpowiedzialności za nowego domownika. Wiek dziecka, tryb życia, obowiązki pozadomowe i coraz częstsze alergie niejednokrotnie stają na przeszkodzie do spełnienia tych dziecięcych marzeń.

Zwierzęta i Dzieci Kompromisem między pragnieniami a rzeczywistością były maskotki, figurki, zestawy tematyczne. Wiele firm wychodziło naprzeciw potrzebom. Rynek gier i rozrywki wirtualnej szybko odnalazł się w świecie flory i ze swej strony stworzył dla dzieci mnóstwo bezpiecznych i edukacyjnych zabaw ze zwierzętami w roli głównej. Dzieci, korzystając z bogatej oferty gier online na stronie BobiBobi mogą aktywnie brać udział w życiu wirtualnego zwierzaka. Zaspakajając swoja chęć zabawy uczą się reagować na potrzeby drugiej strony.

Zwierzęta i zwierzątka – opieka nad nimi

Taką przygodę można zacząć od gier z jednym pupilem. Do wyboru jest sporo zwierzątek i tym samym szansa na znalezienie takiego, który podbije serce dziecka. W ich ramach dzieci wykonują czynności obejmujące mycie, czesanie, zabawę, karmienie. Najpopularniejsze zwierzęta to kotki i pieski (Opieka nad kotkiem, My Puppy Play Day) ale nie jedyne. Może to być symulacja opieki domowej, jak i wirtualny salon SPA dla czworonogów, gdzie można je stroić i zdobywać punkty za sprawne wykonane zadanie (Doggy Salon). Na tym etapie dziecko poznaje poprzez zabawę podstawowe wyzwania związane z posiadaniem czworonoga i uczy się, że od tego zależy jego szczęście.

Podobne, ale trudniejsze są gry zarządzenie czasem, gdzie podopiecznych jest trochę więcej. Dziecko wcielając się w opiekuna / pracownika np. schroniska lub hotelu dla zwierząt (Schronisko dla zwierząt, Zwierzęcy żłobek) przyjmuje na siebie odpowiedzialność za większą grupę i wykonuje bardziej skomplikowane zadania. Poza odpowiedzialnością uczy się organizacji pracy, refleksu i ćwiczy różne sprawności.

Opieka w grach Nasze gry sprzyjają rozwojowi. Nie dziwi więc, że poprzez odpowiednią tematykę wpływają na kształtowanie empatii. Temu służą gry z opieką nad pokrzywdzonymi zwierzątkami. Krajobraz i gatunki mogą być różnorodne, ale zasada jest taka sama. Poznać, pomóc, uszczęśliwić. Poznając więc szerokie spektrum gatunków i ich świat pokazują, że człowiek jest częścią ekosystemu i takie ludzkie wsparcie jest ważne. (Szpital na farmie, Jedzonko komu, komu)

Odpowiedzialność w małym i szerokim zakresie najlepiej widać w grach z prowadzeniem hodowli. To już nie tylko czyszczenie, karmienie i odpoczynek ale połączony system zależności. Tym samym Gry Zwierzęta to także przedsiębiorczość, długofalowe myślenie i planowanie kolejnych kroków. Można koncentrować się na jednym temacie jak np. akwarium (Fish tank) na jednym gatunku (Farma owieczek) albo prowadzić całą farmę z jej licznymi mieszkańcami (Youda farmer, Farm Frenzy). Gry takie wykraczają poza opiekę i uczą, jak wiele to my, ludzie zawdzięczamy innym istotom. Nasze jedzenie, ubrania, rozrywki. Ale najważniejsze, ze pokazują obu-stronność tych powiązań. Szeroki zakres rozrywki, umiejętności i uczuć.

Lego na Ekranach

„To dzięki grom Lego dzieci mogą tworzyć prawdziwe dzieła i przenosić swoje pomysły
do świata realnego a tym samym rozwijać swoje zdolności manualne.”

Artykuł - PDF

Lego w grach onlineWyobrażaliście sobie świat zbudowany z klocków Lego? Prawdopodobne nie raz. A czy chcieliście znaleźć się w takim świecie i zobaczyć, jak mogłoby tam wyglądać życie? Tę możliwość, małym i dużym fanom, dawały budowane z klocków parki rozrywki i miasteczka w miniaturze. Taką potrzebę „wejścia do środka”, firma starała się i nadal stara realizować na wielu płaszczyznach.
Aby nadążać za zmianami, aktualizuje się znane zestawy, tworzy nowe trendy i szybko adaptuje popularne zjawiska. Harry Potter, Władca Pierścieni, Hobbit, Star Wars to przykłady przełożenia na język klocków książek i filmów. „Lego” tworzy własne seriale (Lego Ninjago) przenosi na mały ekran dzieła kinowe (Star Wars)  i realizuje na dużym, własne pomysły (Lego: Przygoda, Lego Batman).

A wszystkie te światy możemy kupić i zbudować we własnym pokoju.

Lego w kinie: Star Wars

Współczesny Lego Land

Gdy kolejne pokolenia coraz częściej oddawały się wirtualnym przyjemnościom należało podążyć za potrzebami fanów aby nadal być częścią ich życia. Nie oznaczało to rezygnacji z tworzenia prawdziwych klocków, tylko wprowadzenie ich do innej rzeczywistości. Przy obecnej technologii komputerowej na ekran można przenieść dosłownie wszystko. Nic więc dziwnego, że możemy spotkać gry i zabawy znane z dzieciństwa starszych pokoleń.

Do tego medium klocki weszły przebojem i rozwijają się. Kategorii i rodzajów gier, opartych na duńskiej marce jest bardzo wiele. Można zacząć od takich, w których klocki nadal służą pierwotnym celom gdzie budujemy i konstruujemy, przerabiamy i burzymy – przy tym bawiąc się prawie tak jak w „realu”.

Lego Duplo

Tworzymy, budujemy, kreujemy…

Takie gry, skierowane do najmłodszych, rozbudowują wyobraźnię będąc przy tym bardziej bezpieczne niż prawdziwe klocki zwłaszcza dla małych dzieci – nie dają dziecku okazji do spróbowania jak jakiś element budowli „smakuje”. Starsze dzieci mogą tworzyć prawdziwe dzieła i przenosić swoje pomysły do świata realnego a dzięki temu rozwijać swoje zdolności manualne. Ale na tym sprawa się nie kończy. Za uroczymi w swej prostocie grami pojawiały się kolejne, które wykorzystywały znane i dobrze kojarzone wzory i figurki. Korzystając z tej prostej bazy i masy dodatków, można znaleźć się w wielobarwnym i pełnym różnych istot świecie, w którym sterujemy postacią, wykonujemy zadania i pokonujemy trudności. Praca na farmie, jazda wozem strażackim, surfing to zaledwie kilka przykładów, a wszystko w otoczeniu dobrze nam znanych kształtów. Dzieci mogą więc tworzyć, budować, wcielić się w swoich bohaterów i mieć wpływ na jego losy.

Trend przenikania się produktów między dwoma światami jest dość powszechny, a w tym przypadku jest niezwykle rozbudowany i wszechstronny. Gry kojarzone z marką Lego znamy już jako gry online, do pobrania, jako aplikacje albo w wersji na konsolę. Grono odbiorców sięga od kilkulatków budujących proste konstrukcje, kolorujących rysunki, przez starsze dzieci uruchamiające gry o wyższym poziomie trudności, aż po dojrzałych graczy wykonujących skomplikowane zadania. Będzie to: życie codzienne, fantastyka ze smokami, trollami, rycerzami, wróżkami i piratami a nawet science fiction i wynalazki przyszłości. Urokowi klockowego świata nie oparły się również komiksy – na tych pozycjach wymienić można chociażby Supermana czy Batmana.

Klocki od zawsze cieszyły dzieci. Okazuje się jednak, że niektórzy z nas nie do końca wyrastają z dzieciństwa 🙂

  • Strona
  • 1
  • 2
  • 10