Lego na Ekranach

„To dzięki grom Lego dzieci mogą tworzyć prawdziwe dzieła i przenosić swoje pomysły
do świata realnego a tym samym rozwijać swoje zdolności manualne.”

Artykuł - PDF

Lego w grach onlineWyobrażaliście sobie świat zbudowany z klocków Lego? Prawdopodobne nie raz. A czy chcieliście znaleźć się w takim świecie i zobaczyć, jak mogłoby tam wyglądać życie? Tę możliwość, małym i dużym fanom, dawały budowane z klocków parki rozrywki i miasteczka w miniaturze. Taką potrzebę „wejścia do środka”, firma starała się i nadal stara realizować na wielu płaszczyznach.
Aby nadążać za zmianami, aktualizuje się znane zestawy, tworzy nowe trendy i szybko adaptuje popularne zjawiska. Harry Potter, Władca Pierścieni, Hobbit, Star Wars to przykłady przełożenia na język klocków książek i filmów. „Lego” tworzy własne seriale (Lego Ninjago) przenosi na mały ekran dzieła kinowe (Star Wars)  i realizuje na dużym, własne pomysły (Lego: Przygoda, Lego Batman).

A wszystkie te światy możemy kupić i zbudować we własnym pokoju.

Lego w kinie: Star Wars

Współczesny Lego Land

Gdy kolejne pokolenia coraz częściej oddawały się wirtualnym przyjemnościom należało podążyć za potrzebami fanów aby nadal być częścią ich życia. Nie oznaczało to rezygnacji z tworzenia prawdziwych klocków, tylko wprowadzenie ich do innej rzeczywistości. Przy obecnej technologii komputerowej na ekran można przenieść dosłownie wszystko. Nic więc dziwnego, że możemy spotkać gry i zabawy znane z dzieciństwa starszych pokoleń.

Do tego medium klocki weszły przebojem i rozwijają się. Kategorii i rodzajów gier, opartych na duńskiej marce jest bardzo wiele. Można zacząć od takich, w których klocki nadal służą pierwotnym celom gdzie budujemy i konstruujemy, przerabiamy i burzymy – przy tym bawiąc się prawie tak jak w „realu”.

Lego Duplo

Tworzymy, budujemy, kreujemy…

Takie gry, skierowane do najmłodszych, rozbudowują wyobraźnię będąc przy tym bardziej bezpieczne niż prawdziwe klocki zwłaszcza dla małych dzieci – nie dają dziecku okazji do spróbowania jak jakiś element budowli „smakuje”. Starsze dzieci mogą tworzyć prawdziwe dzieła i przenosić swoje pomysły do świata realnego a dzięki temu rozwijać swoje zdolności manualne. Ale na tym sprawa się nie kończy. Za uroczymi w swej prostocie grami pojawiały się kolejne, które wykorzystywały znane i dobrze kojarzone wzory i figurki. Korzystając z tej prostej bazy i masy dodatków, można znaleźć się w wielobarwnym i pełnym różnych istot świecie, w którym sterujemy postacią, wykonujemy zadania i pokonujemy trudności. Praca na farmie, jazda wozem strażackim, surfing to zaledwie kilka przykładów, a wszystko w otoczeniu dobrze nam znanych kształtów. Dzieci mogą więc tworzyć, budować, wcielić się w swoich bohaterów i mieć wpływ na jego losy.

Trend przenikania się produktów między dwoma światami jest dość powszechny, a w tym przypadku jest niezwykle rozbudowany i wszechstronny. Gry kojarzone z marką Lego znamy już jako gry online, do pobrania, jako aplikacje albo w wersji na konsolę. Grono odbiorców sięga od kilkulatków budujących proste konstrukcje, kolorujących rysunki, przez starsze dzieci uruchamiające gry o wyższym poziomie trudności, aż po dojrzałych graczy wykonujących skomplikowane zadania. Będzie to: życie codzienne, fantastyka ze smokami, trollami, rycerzami, wróżkami i piratami a nawet science fiction i wynalazki przyszłości. Urokowi klockowego świata nie oparły się również komiksy – na tych pozycjach wymienić można chociażby Supermana czy Batmana.

Klocki od zawsze cieszyły dzieci. Okazuje się jednak, że niektórzy z nas nie do końca wyrastają z dzieciństwa 🙂

Autor: BobiBobi
Więcej:

Gry dla dziewczyn

Gry dla dziewczyn